Demo
  • خانه

محلات در یک نگاه

محلات

این شهرستان با وسعتی معادل 1995 کیلومتر و جمعیتی معادل 49264 نفر در جنوب شرقی استان مرکزی قرار دارد.این شهرستان از شمال و شرق بهشهرستان دلیجان و از جنوب  وجنوب غرب به شهرستان خمین و استان اصفهان واز غرب به شهرستان اراک محدود می شود. مرکز آن شهر محلات و فاصله آن با مرکز استان 115 کیلومتر است.

این شهرستان دارای یک بخش به نام مرکزی، دو شهر به نام های محلات و نیم ور و دودهستان به نام های خورهه و باقرآباد است . محلات در روز گار هخامنشیان بخش کوچکی از ماد به شمار می رفته است. این منطقه در دوره اشکانیان جزیی از ایالت والی نشین ماد بزرگ محسوب می شده و در زمان سلوکیان این ناحیه مخصوصاً قسمت شمالی آن یعنی دهستان خورهه مورد توجه حکام یونانی بوده است . در دوران نخستین اسلامی این شهرستان جزء منطقه ای به شمار می رفته که به نام جبال یا کهستان خوانده می شده است .

همین منطقه در قرن چهارم هجری و بعد از تغییرات و تقسیمات منطقه ای به نام رستاق انار خوانده می شده است . بعدها نیز محدوده دو شهرستان خمین و محلات امروزی را تیمره گفته اند که تیمره علیا خمین امروزی و تیمره سفلی محلات کنونی بوده است .در محدوده کنونی شهرستان محلات نواحی خورهه و نیم ور آثار به جا مانده نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد. چنانچه در مورد وجه تسمیه محلات نیز اختلاف نظر وجود دارد و برخی معتقدند محلات را به لحاظ داشتن چندین محله نامتجانس بدین نام نامیده اند. ساکنین کنونی محلات با زبان فارسی و لهجه محلی تکلم می کنندو سوغات آن گل، حلوا، گیوه و تریکو  می باشد و اقتصاد آن را کشاورزی و باغداری و سنگهای زینتی تشکیل می دهند. صنایع دستی شهرستان راگیوه تشکیل می دهد.

آب و هوا

جاذبه های طبیعی

چشمه آب معدنی آبگرم محلات

در شمال شرقی محلات و در دامنه ارتفاعات 1635 متری کوه خورزن مجموعه ای از چشمه های طبیعی آبگرم و معدنی با آبدهی بالا قرار دارد که از اعماق زمین بادرجه حرارت حداقل 50 درجه سانتیگراد به سطح زمین جاری می شود . این آبها که از روی موادمذاب داخل زمین همراه با گازهای عمدتاً  گوگردی به سطح زمین می آید دارای خواص مختلف طبی و درمانی می باشد آب این چشمه دارای ترکیبات سولفات کلسیک و ازته است و برای درمان بیماریهای نقرس، کبدی، کلیوی، صفراوی و دستگاه گوارش مورد استفاده قرارمی گیرد همچنین در گذشته برای درمان کچلی و امراض پوستی استفاده می شده است. در کتاب تاریخ و جغرافیایی قم آمده است: هر کس را که بیماری وعلتی سرد باشد چون خود را بدین آب شوید به قدرت خدای  عزوجل شفا یابد. مجموعه آب درمانی محلات دارای امکانات بهداشتی ، استخر و حمام های خصوصی مجهز به وان های شستشو ، رستوران، کافی شاپ و اقامتگاه مناسب برای گردشگران داخلی و خارجی است. منطقه آبگرم محلات در فاصله 25 کیلومتری تا مرکز شهرستان واقع شده است . راه دسترسی : جاده محلات به دودهک، کیلومتر 15 ، مجموعه آبهای محلات. 0

سرچشمه محلات

یکی از چشمه های پر آب طبیعی استان مرکزی سرچشمه محلات است که در شمال این شهر در دامنه رشته کوه هفتاد قله قرار دارد. مورخان عامل وجودی محلات را آب این چشمه می دانند. با توجه به اینکه این سرچشمه در بلندترین نقطه شهری محلات قرار گرفته مکانی بسیار مناسب و خوش آب و هوای را برای گردشگران داخلی و خارجی فراهم نموده است . وجود درختان چنار کهن ، صخره های تراشیده شده و مکانهای زیبا در کنار آب سرچشمه که در داخل آبنماها و پارک تفریحی جاری است ، مناظر دلنشینی را برای علاقه مندان به طبیت و تفریح ایجاد کرده است . در مجموعه سرچشمه امکانات جدیدی از قبیل اقامتگاه ، استراحتگاه ، رستوران ، کافی شاپ، سفره خانه سنتی ، شهربازی مرکز فروش گل وگیاه ، مرکزنمایشگاهی و سکوهایی جهت نصب چادر و کمپنیک ساخته شده است . این منطقه در مساحت 100 هکتاری جزء مناطق نمونه گردشگری قرار گرفته است .

روستای خورهه

روستای خورهه از بخش مرکزی شهرستان محلات در شمال شرقی شهر محلات قرار دارد. این روستا از غرب به کوه  سوراخ گاو و از جنوب به کوه خور زرین محدود می شود . روستای خورهه در محدوده کوهستانی شمال شهر محلات استقرار یافته است. آب و هوای آن در بهار و پاییز ملایم و مطبوع و در تابستان گرم و در زمستان سردو خشک است. معدن سنگ ساختمان در 3 کیلومتری روستا واقع شده و رودخانه فصلی خورهه از نزدیکی روستا عبور می کند. معبر منسوب به دوره سلوکی، پل و کاروانسرای صفوی از آثار مهم است . مردم روستای خورهه به زبان فارسی سخن می گویند. مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. روستای خورهه در ناحیه مرتفعی واقع شده و مناظر وچشم اندازهای کم نظیری دارد. آب و هوای تمیز طبیعت سر سبز، معماری زیبای روستایی و آثار تاریخی کهن موجب گردیده تا هر سال عده کثری از گردشگران به این روستا سفر نمایند. مناطق دیدنی آن شامل غار شاه بلبل ، غار تاریخی سوراخ گاو ، ، بنای باستانی معبدو میل هایی منسوب به دوره سلوکی ، امامزاده خورهه اشاره کرد. محوطه اشکانی و معروف خورهه در کنار روستای خورهه جاذبه ای طبیعی و تاریخی را رقم زده است که سبب گردیده این منطقه جزء مناطق نمونه گردشگری قرار گیرد.

جاذبه های تاریخی ومذهبی

بندوپل نیم ور

ساسانی

در یازده کیلومتری غرب شهر نیمور و از توابع شهرستان محلات و در منتهی الیه حد غربی روستای باقرآباد قرار دارد. پل نیم ور برروی رود لعل وار از مهمترین رودخانه های استان مرکزی احداث شده  و از اعجاب انگیز ترین نمونه های معماری مرزوبوم کهن ایرانی است.

یخچال نیم ور

اسلامی (قاجار)

این یخچال در شهر نیم ور قراردارد و دارای گنبد مخروطی بلندی است که در قسمت پایه بسیار ضخیم ساخته شده و در قسمتهای بالاتر به تدریج از ضخامت آن کاسته و بزرگی پیرامون آن نیز کاهش می یابد.

ستونهای سنگی خورهه

اشکانی

در شمال شرق محلات درمجاورت روستای خورهه حفاریهای باستانشناسی در خورهه در تابستان 1955 میلادی به عمل آمد اداره باستانشناسی تصمیم به انجام این حفاری گرفت تا ساختمان آنرا آشکار سازد. در این کاوش تعدادی سفال و چند تکه نقره متعلق به دوره سلوکیان کشف شد.

آتشکده آتشکوه نیم ور

ساسانی

این آتشکوه در هشت کیلومتری جنوب شرقی نیم ور بر سه راهی قدیمی نیم ور به رباط ترک و اصفهان قرار دارد. این بنا در دامنه یک رشته کوه و در حاشیه جنوبی روستای آتشکوه ساخته شده و از دو بخش ایوان و چهار طاق تشکیل شده است.

میل میلونه

ساسانی

محلات ، دهستان باقرآباد در مجاورت شهر نیم ور

قلعه جمشیدی

ساسانی

این قلعه در شهر نیم ور واقع است و آن را احتمالاً مربوط به دوره ساسانی می دادند . این قلعه به قلعه گبری نیز مشهور است.

حسینیه آقاخان محلاتی

قاجار

محلات ، محله پایین

امامزاده عبدا...

قبل از صفویه

در قسمت جنوبی شهر محلات این امامزاده دارای بقعه ایوانی سه جانبه است ازقبه و بقعه آن چنین بر می آید که مربوط به قبل از صفویه است .

امامزاده محمد

 

شهر نیم ور

آسیاب آبی

قاجار

محلات ورودی پارک سرچشمه.

امامزادگان فضل ویحیی

ایلخانی

شهر محلات.
تصاویری از مسیر پارک سرچشمه محلات
 

تصاویر معبد سلوکی خورهه

 

 

تصاویر آبگرم محلات

 

 

چشمه آبگرم دنبه

 

تصاویر آتشکده آتشکوه

 

 

 

 

 

مشاهیر شهرستان محلات

مشاهیر سیاسی و مذهبی:

آیت ا... توسلی محلاتی ، آیت ا... رسولی محلاتی، آیت ا... طاها مقدسی ، آیت ا... سروش محلاتی ، شیخ محلاتی ، میرزاحسن انصاری ، محمد باقر انصاری ، شیخ حسن روحانی ، حاج سید احمد صدرالغروی ، حاج سید محمد تقی صدر الغروی ، مرحوم شیخ عبدالوهاب قائینی ، سید حسن صدر ، شیخ فضل ا... مهدی زاده محلاتی ( شهید محلاتی ) ، حاج شیخ جواد ناظری ، شیخ بهاءالدین محلاتی ، شیخ ذیبح الله محلاتی ، حاج شیخ مجدالدین محلاتی، شیخ محمد اسماعیل محلاتی ، شیخ مرتضی مجتهد محلاتی شیرازی.

صنایع دستی شهرستان محلات

دستبافتهای سنتی ( قالی بافی، گلیم بافی ) - رودوزیهای سنتی- آثار چوبی ( معرق کاری، پیکر تراشی) –سفالگری- پاپوش سنتی ( گیوه دوزی و گیوه بافی) -آثار تلفیقی و تکمیلی.

 


 

استارت آپ ویکند اراک

16 الی 18 اردیبهشت ماه 1394

آدرس ما :

اراک ، میدان شهداء(باغ ملی) ، کوچه کرامت ، ساختمان فرشته، طبقه اول ، واحد یک

کد پستی : 95374-38137

تلفن: 32217090-086   تلفکس : 32218090-086

SMS Panel : 30002659007090